Váš košík
0 ITEMS ON YOUR CART
Medzisúčet:
€ 0

Luftera - prvé dojmy ( Pavol R.)

O existencii širokých vidiel (broadfork) viem už dávno, skúšal som si dokonca vyrobiť aj vlastnú verziu, ale nedopadlo to tak ako by som si predstavoval. K týmto som sa dostal ako slepé kura k zrnu. Na dni otvorených dverí na "Rodinnej EkoFarme No.5 v Galante" ich predvádzali a vraj aj práve doviezli pár kusov na predaj. A bolo to jasné. 

Vyskúšať lufteru som stihol na druhý deň. Dopredu upozorňujem, asi o nej budem hovoriť v superlatívoch - som totiž nadšený.. 

Prvý pokus bol na voľnej hriadke. Šírka vidiel je myslím 60cm, čo pri 80cm hriadke dáva dostatočnú hygienickú medzeru po bokoch (pre mňa plus, sedí mi to do štandardov). Postaviť vidly zvisle, poprenášať váhu, pokusne poskákať a keď sú celé v zemi potiahnuť. Prvý krát je to pochopiteľne ťažšie, potom to je otázka koľko “naberiem”. Cieľom je rozrušiť pôdu, ale neprevracať. To spĺňa. V súčasnom stave záhrady potrebujem aj povyberať korene (prevažne pýru), to ide tiež pekne. Výsledok samozrejme nie je ako po rotavátore, ale to nikto ani nečakal, ten nastúpi až potom. 

Ďalšie testovacie miesto je minuloročné pokusné políčko kukurice, takmer bez buriny (a hlavne pýru). Rýchlosť akou som postupoval ma naozaj prekvapila. S obyčajnými rýľovacími vidlami by som podobnú vec vedel spraviť tiež, ale trvalo by to o dosť dlhšie a nie tak pohodlne. Dlhé rukoväte znamenajú väčšiu páku a aj úchop oboma rukami je proste plus oproti klasike. 

Nadšenie vzrástlo a tak som skúsil najtvrdšie podmienky: časť zarastená trávou, pýrom, burinou. Zapichnuté bez problémov, skúšam ťahať. Rúčky pružia, ale vidly sa pohnú iba máličko. Zapichnem ich kúsok ďalej, je to veľmi podobné. Až keď som vyťahal pás pýru a narušil tak sieť koreňov sa to celkom rozbehlo. Je to namáhavejšie, lufteru nešetrím, ale vyzerá že bez problémov drží. Test ukončuje manželka, ktorá má odvoláva z (bitevného) poľa. 

pokračovanie asi po týždni: je sucho, pôda je skoro ako kameň a ja po celom dni na záhrade náležite zničený. Skúšam aj zapnúť stopky. Teda pri najhorších možných podmienkach aké si prakticky viem predstaviť mi úsek 1.2m trval prevzdušniť asi 3:20 minút a vyťahovanie koreňov 17:30 minút (bez náradia, holými rukavicami). Údaj zatiaľ nie je s čím porovnať, ale klasické rýľovacie vidly by som pravdepodobne ohol, alebo zlomil násadu, rýchlosť je vyššia z princípu (teda toľko hlavne k robustnosti a odolnosti. 

K celkovému prevedeniu: hmotnosť a skladnosť je pocitovo dobrá, nie je to pierko, ale nie je ťažká. Tak akurát. (Uvidím čo budem hovoriť po niekoľkých hodinách práce.) 

Rúčky sú pohodlné, pre mňa prekvapivo napustené olejom (na žiadnom inom nástroji v záhrade také nemám). Koniec osadený do kovových objímok je zjavne ručne prikresaný, holt remeselná výroba. A tu mi nedá a musím spomenúť detail, ktorý viem vytknúť: drevo ako živý materiál pracuje a tak sa momentálne rúčky jemne hýbu. Na funkčnosť to vplyv nemá. A čisto iracionálne mi vadí samorezka na zaistenie. Proste tam očakávam zatlčený klinec ????. 

Kovová časť je nastriekaná oranžovou farbou (bude sa hodiť pri hľadaní). Ak sa nemýlim je to vypaľovaná prášková farba, takže by mala dobre držať. Pri zapichávaní do pôdy sa pravdepodobne postupne obrúsi, koľko, ako a či uvidím zjavne neskôr. Na začiatku som mal pocit, že zuby by mali byť hustejšie, tak o jeden viac, ale po skúšaní to vyzerá, že je ich akurát. 

Záver: zanechali vo mne naozaj dobrý dojem, som zvedavý čo poviem po prvých pár hodinách práce s nimi.

Pavol R.


Žiadne komentáre

Zanechať komentár