Váš košík
0 ITEMS ON YOUR CART
Medzisúčet:
€ 0

LUFTERU som hneď vyskúšal a je super... mal som kúpiť už dávno

Po dlhšom čase, opäť prichádzame s blogom, ohľadom odozvy od pestovateľov, ktorí si zakúpili prevzdušňovacie vidly LUFTERA.

Pred nedávnom sme dostali v našom internetovom obchode objednávku, ktorú sme vybavili a následne nám prišla veľmi zaujímavá odpoveď !Sme veľmi radi, že naši zákazníci pochopia dizajn a funkčnosť náradia LUFTERA.
Pri vývoji, tohto viacmenej celosvetovo známeho a používaného náradia, sme vychádzali z reality, ktorej sa pri práci s pôdou stretávame, hlavne s jej mechanicko-fyzikálnou limitáciou.
Ďalší z aspektov bol praktickosť v rozmere, ani veľké, ani malé, adekvátna váha (nie je problém vyrobiť niečo moc ťažké alebo moc ľahké), aby nástroj zvládal väčšinu situácií, ktorým pri práci v záhone čelíme. 

Takto sme dosiahli univerzálnu veľkosť, pre nízkych aj vysokých, štíhlych aj tlstých, jemných aj hrubých ľudí. Vždy, pokiaľ sa nástroj používa na prevzdušnenie pôdy, dbáme na relevantnú vlhkosť pôdy (to je ideálny stav), skutkový stav zhutnenia (mnohokrát to v záhradách býva už na 15 cm) a skutočnosť, že nástroj nie je určený na vyberanie veľkých kameňov, hrubých koreňov, alebo na bezhlavé skákanie po nástroji (a dá sa to, znesie záťaž) za účelom dosiahnutia perforácie väčšej ako je prirodzená schopnosť pôdy v danom momente práce - začiatku hĺbkovej regenerácie pôdy.


Aby sme dobre pochopili efekt, je veľmi dôležité pracovať systematicky, t.j. vždy po narušení pôdy (prevzdušňovacími vidlami LUFTERA) mať pripravený osevný alebo výsadbový plán. Je to stará paradigma, ktorá nám hovorila že po úkone XY (napríklad orba alebo rýľovanie) nechávame pôdu ležať. Slnečné žiarenie a ostatné zvetrávanie, degradujú biologické vlastnosti pôdy, ktoré sú tak a toľko podstatné pri znovuoživovaní (regenerácii) pôdy.
Je veľmi odporúčané, pri jesennom „ ukončení“ sezóny sa naučiť používať medziplodiny. Na danú tému odporúčam nasledovné video, z vlastnej
produkcie:


Napriek tomu, že tento blog vychádza v novembri, ešte vždy je možnosť vysiať nevymrzajúce medziplodinové zmesi, vždy v kontexte nasledovnej plodiny, ktorú budete na danom záhone/mieste na jari vysádzať siať (v marci, v apríli alebo v máji).

S prianím pestovateľských úspechov

Timotej Szabo


Žiadne komentáre

Zanechať komentár